Treść strony

Inwestycje Mieszkanie Plus

Pakiet Mieszkanie Plus to m.in.:

  1. wsparcie budowy mieszkań na wynajem o umiarkowanych cenach i czynszach na zasadach rynkowych, z wykorzystaniem gruntów publicznych,
  2. wsparcie przedsięwzięć wpisujących się w założenia zintegrowanego programu społecznego budownictwa czynszowego.

Inwestycje, których celem jest budowa dostępnych cenowo mieszkań na wynajem (z opcją wykupu) w ramach I filaru realizowane będą w dwóch modelach: komercyjnym – przez BGK Nieruchomości (BGKN) oraz regulowanym określonym w ustawie z 20 lipca 2017 roku o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), która weszła w życie 11 września 2017 r.

Model komercyjny

W oparciu o współpracę pomiędzy BGKN a władzami samorządowymi, nowe mieszkania powstaną m.in. w Białej Podlaskiej, Gdyni, Jarocinie, Kępnie, Pruszkowie i Wałbrzychu.

Model regulowany

W przypadku inwestycji, za które odpowiadać będzie Krajowy Zasób Nieruchomości, obecnie zbierane są informacje o nieruchomościach Skarbu Państwa i należących do samorządów, które można wykorzystać na cele mieszkaniowe. Od 11 września 2017 r. Krajowy Zasób Nieruchomości podpisał listy intencyjne dotyczące udziału następujących 77 gmin na budowę około 6 tys. mieszkań w programie Mieszkanie Plus:

Barwice, Białogard, Biały Bór, Biszcza, Borki, Brzeg, Brzeziny, Chocianów, Chojna, Choszczno, Darłowo, Dąbrowa Tarnowska, Drawsko Pomorskie, Gaworzyce, Giżycko, Głowno, Goleniów, Gościno, Hajnówka, Janów Lubelski, Jaworzyna Śląska, Kalisz Pomorski, Kielce, Kochanowice, Koronowo, Kruszwica, Krynica Morska, Kudowa Zdrój, Kuźnia Raciborska, Legnica, Łomża, Łuków, Mirosławiec, Mogilno, Mrocza, Myślibórz, Nakło nad Notecią, Nowa Ruda, Nysa, Ostrów Lubelski, Pcim, Pełczyce, Pieńsk, Polanów, Połczyn Zdrój, Przemyśl, Radwanice, Radziejów, Sępólno Krajeńskie, Skawina, Sławno, Stary Zamość, Stepnica, Strzegom, Strzelin, Suchań, Szczawno-Zdrój, Szerzyny, Świnoujście, Tarnogród, Tereszpol, Trzebnica, Tychowo, Ujsoły, Ustka, Walim, Węgorzyno, Wieliczka, Więcbork, Wolbórz, Wysokie, Zakliczyn, Zduńska Wola, Zgierz, Zgorzelec, Zielona Góra, Żnin.

Pierwsze porozumienia dotyczące finansowania inwestycji zawarto z Łomżą, Szerzynami i Zakliczynem.

Dodatkowo KZN zawarł porozumienia ws. uruchomienia inwestycji z programu Mieszkanie Plus dotyczące 130 nieruchomości (w 58 miastach) wskazanych przez PKP oraz 208 nieruchomości Poczty Polskiej. PKP i Poczta Polska zadeklarowały uzupełnienie wykazów i umożliwienie włączenia do programu Mieszkanie Plus kolejnych nieruchomości.

Zarówno KZN, jak i BGKN prowadzą rozmowy z kolejnymi samorządami. Do wszystkich samorządów w Polsce zostały wysłane informacje na temat programu, MIB zorganizowało także 16 regionalnych konferencji informacyjnych dla przedstawicieli samorządów w każdym województwie, w których uczestniczyło co najmniej 3 tys. uczestników. Dlatego zainteresowanie programem Mieszkanie Plus wśród gmin jest bardzo duże. Przedstawiciele gmin kontaktują się z KZN telefonicznie oraz podczas spotkań z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, na komisjach sejmowych i senackich, podczas konferencji branżowych dotyczących kwestii mieszkaniowych i budowlanych.

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk przy każdej okazji apeluje do samorządów, żeby zgłaszali się do KZN i odzew na ten apel jest aktualnie bardzo duży. Dlatego kolejne samorządy będą sukcesywnie dołączać do programu, co przyniesie korzyść ich mieszkańcom.

Zgodnie z ustawą o KZN gmina tworzy z KZN spółkę celową (art. 7 ustawy), której zadaniem jest realizacja inwestycji mieszkaniowej. Możliwy jest też inny model współpracy z gminą: przy realizacji mieszkań na gruntach Skarbu Państwa gmina współpracuje z KZN przy określeniu parametrów przyszłej inwestycji mieszkaniowej i rozeznaniu lokalnego rynku mieszkaniowego. Taka współpraca pozwala budować Mieszkanie Plus w miejscach, w których zapewniona jest infrastruktura społeczne (szkoły, przedszkola, sklepy itp.).

Stopka